Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Çeşitli Sanatçılar - Assolistler 2
Assolistler 2
LP1/A
1- BEHİYE AKSOY-Bir İhtimal Daha Var
2- GÖNÜL YAZAR-Tadı Yok Sensiz Geçen
3- SEÇİL HEPER-Benzemez Kimse Sana
4- BEHİYE AKSOY-Her Geçe Yollarda
5- GÖNÜL AKKOR-Saymadım Kaç Yıl Oldu
6- GÖNÜL YAZAR-Artık Bu Solan Bahçede
LP1/B
1- BEHİYE AKSOY-Madem Küstün Dargındın
2- GÖNÜL AKKOR-Dargın Ayrılmayalım
3- BEHİYE AKSOY-O Ağacın Altını
4- SEÇİL HEPER-İndim Havuz Başına
5- EMEL SAYIN-Hangi Rüzgar Attı Seni
6- GÖNÜL YAZAR-Dert Şarkısı
LP2/A
1- NÜKHET DURU-Bana Herşey Seni Hatırlatıyor
2- SEÇİL HEPER-Sorma
3- EMEL SAYIN-Ey Dilber-İ İşnevaz
4- GÖNÜL YAZAR-Bu Zevki Sefa
5- BEHİYE AKSOY-Alıverin Bağlamamı
6- SEÇİL HEPER-Ayva Çiçek Açmış
LP2/B
1- GÖNÜL YAZAR-Kimseye Etmem Şikayet
2- SEÇİL HEPER-Sevmediklerine Gönül Avutma
3- BEHİYE AKSOY-Bu Son Şarkımda Sen Varsın
4- GÖNÜL YAZAR-Gurub Etti Güneş
5- SEÇİL HEPER-Yalnız Bırakıp Gitme Bu Akşam
6- BEHİYE AKSOY-Karşıyaka'da İzmir'in Gülü

ASSOLİSTLER 2

Göz kamaştıran assolistler ve hafızalara kazınmış şarkıları...

İşlemeli, payetli, otrişli kostümleri, takma kirpikleri, kabarık saçları, ağır makyajları... Sadece güzellikleri ile değil, sahne üzerindeki duruşları, yürüyüşleri ve tavırlarıyla da yıllar boyu hepimizi kendilerine hayran bıraktılar. Hepsi usta birer alaturka yorumcusuydu. Onlar şarkı söylerken nefesler tutulur, salonda çıt çıkmaz, garsonlar servis yapmaz, konuklar yemek yemezdi. Gazino neonlarının en tepesine hep onların adı yazılırdı. O zamanlar “Şu gazinoya ya da bu müzikhole” değil, “Emel’e, Seçil’e, Behiye’ye, Gönül’e gidelim,” denirdi.

Onlar, assolistlerdi...

Ve unutulmaz assolistler bu albümde!

Bu albümde Behiye Aksoy, Gönül Akkor, Emel Sayın, Seçil Heper, Nükhet Duru ve Gönül Yazar, alaturka müziğin en güzel örnekleriyle bizi gazinoların ihtişamlı günlerine geri götürüyor, hafızalarımızı tazeliyor.

Maksim, Bebek Belediye, Gar, Çakıl, Semiramis ve daha niceleri... 60’lı, 70’li ve 80’li yıllar boyunca eğlence kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuş gazinolar, her biri son derece usta birer yorumcu ve bir o kadar da alımlı alaturka şarkıcılarını ‘Assolist’ kimliğiyle karşımıza çıkarırdı. Haftanın her gecesi, bazı günler matine-suare çalışan gazinolar dolup dolup boşalırken, kalabalık kadroların en kıdemlisi hep assolistler oldu. Çarşambaları “Hanımlara-Bayanlara”, Pazarları “Umuma” matineler dahil, sahneye en son onlar çıkar, en uzun programı onlar yapar, kuliste en büyük ve en konforlu oda onlara tahsis edilirdi. Gazino ilanlarında ismi en tepeye kocaman harflerle yazılan, afişlerde resmi en büyük basılan hep onlar olurdu.

Popüler alaturka müziğimizin, “Bir İhtimal Daha Var”, “Saymadım Kaç Yıl Oldu”, ‘’Bana Herşey Seni Hatırlatıyor’’, “Benzemez Kimse Sana” ve “Dargın Ayrılmayalım” gibi, birbirinden eşsiz 24 şarkısı var bu ikili plakta. Üstelik şarkıların tamamı ilk kaydedildikleri haliyle, yani orijinal versiyonlarıyla yıllar sonra bu plakla tekrar yayınlanıyor. Albümde yer alan Emel Sayın-Hangi Rüzgar Attı Seni, Nükhet Duru-Bana Herşey Seni Hatırlatıyor ve Seçil Heper-Sorma yorumları ise ilk defa bu plak ile yayınlanıyor.

Bu albümde kimler yok ki:

Şarkı söyleme tekniğiyle Türk müziğinde ve gazinolarda ekol olmayı başarmış birkaç isimden biri olan Gönül Akkor; sahne tavırları bugün dahi bir çok şarkıcıya ilham kaynağı olmuş Emel Sayın; çok kısa bir dönem gazinolarda assolistlik yapan Nükhet Duru; sahnelere erken dönemde veda etmesine rağmen sahne adabıyla gönüllerde taht kurmayı başarmış Seçil Heper, gazinoların en şık ve en beğenilen assolisti olmasının yanında neşeli kişiliğiyle de bilinen Gönül Yazar ve Türk müziğinin kilometre taşları arasında sayılan bir usta, billur sesli Behiye Aksoy.

Ossi Müzik-İz Müzik işbirliği ile yayınlanan ve iki plaktan oluşan bu LP’nin prodüktörlüğünü Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren yapıyor. Orijinal master bantlardan Bora Ebeoğlu tarafından aktarılarak meydana gelen albümün kapak tasarımı ise Engin Korkmaz’a ait.

Gazino günlerinin göz kamaştıran yıldızlarıyla yeniden buluşuyoruz. Eğlenmek için değil, müzik dinlemek için gidilen gazinolar artık tarihe karışmış sayfalarda yer alsa da, alaturkanın yaşayan büyük yorumcuları ve tadına doyulmayan şarkıları, bu albüm sayesinde dinleyicilerle buluşacak.

Assolistler geri geliyor!

Hoş geldiler, sefalar getirdiler.