Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Ayla Algan - Ayla Algan
Ayla Algan
LP/A
1- KOCA ÖKÜZ
2- VERMEDİLER
3- BAK ŞU ADAMA AŞIK OLDU
4- AŞK MI BU
5- GEL YANIMA YANIMA
LP/B
1- HAMSİ BALIĞI GİBİ
2- LAF ARAMIZDA
3- VERSİN TANRI İSTEMEDEN
4- SENDE KATIL BİZE
5- NE DE OLSA KARIN
6- GÖNLÜMDEKİ SARAYA

KOCA ÖKÜZ... HAMSİ BALIĞI GİBİ... VERMEDİLER... SENDE KATIL BİZE ... AŞK MI BU..

‘KOCA ÖKÜZ’ AYLA ALGAN

Bir çok televizyon dizisinde de izleyici karşısına çıkan, rol aldığı Yeşilçam filmleri ekranlarda sıklıkla gösterilen Ayla Algan, Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden biri.

Altmışlı yıllardan bu yana tiyatroya emek veren Ayla Algan, şayet New York’ta oyunculuk eğitimi aldığı sırada gelen teklifi kabul etmiş olsaydı, o yıllarda kıyametler koparmış “Funny Girl” müzikalinin başrolünde Barbra Streisand değil o olacaktı. Oysa Algan Algan tiyatro sevgisini ve yeteneğini bu ülkenin topraklarında değerlendirmeyi tercih etti.

Yıllar boyunca sayısız festivalde ülkeyi temsil etti, sayısız ödül aldı. Bugünün bir çok genç oyuncusu, ondan aldığı eğitimle tiyatro sahnesine adım attı. Ve Ayla Algan bu çok uzun soluklu kariyerinin bir bölümünde sahnelerde ve plak dünyasında şarkıcı olarak da boy gösterdi. İşte bu albüm Ayla Algan’ın şarkıcılık macerasının geniş kapsamlı bir özetini sunuyor dinleyenlere.

Ayla Algan’ın şarkıcılığı da tıpkı oyunculuğu gibi kendine has renkler içeriyordu. Kah Yunus Emre söyledi, kah köylü kadını oldu, kah değme pop şarkıcısı, kah şehirsoylu, modern bir kadın. Her şarkı tek başına bir tiyatro oyunu etkisi taşıdı, şarkılara getirdiği teatral yorum, anlattığı hikayelere gerçeklik kattı. Bu albümde, eşi benzeri az bulunur bu şarkılardan 12’si bir araya getirilmiş.

*Çok sert toplumsal eleştiri mesajları taşımasına rağmen çok da eğlenceli olabilmiş ender sayıdaki şarkıdan biri olarak müzik tarihine geçen “Koca Öküz”...

*Karadenizli bir kadının ağıtından yola çıkılarak Fikret Şeneş tarafından oluşturulmuş, yine hem çok eğlenceli hem çok dramatik “Hamsi Balığı Gibi”...

*Dönemin ahlak anlayışı içerisinde çok radikal öyküleri ile dikkat çeken iki şarkı: Yaşlı bir adamın genç bir kıza aşkını anlatan; “Bak Şu Adama Aşık Oldu” ve evli bir erkeğe aşık bir kadının, bir metresin hikayesi;

“Ne de Olsa Karın”...

*1975 yılı Eurovision Şarkı Yarışması birincisi “Ding A Dong”un Türkçe versiyonu “Dünya Tersine Dönse”...

*Yetmişlerin dünya çapında hiti “El Bimbo”nun Türkçe versiyonu; “Sen de Katıl Bize”...

*Ve bir dolu unutulmaz Ayla Algan hiti: “Vermediler”, “Versin Tanrı İstemeden”, “Laf Aramızda”, “Gönlümdeki Saraya” ve diğerleri...

“En İyileriyle Ayla Algan” albümünün yapımcısı Hakan Eren. Albümdeki şarkıları orijinal stüdyo bantlarından dijital ortama Bora Ebeoğlu aktardı. Kapak grafik tasarımı Özlem Semiz tarafından yapıldı.

Ayla Algan’ın şarkılarda yaşattığı karakterleri ve onların öykülerini yıllar sonra yeniden dinlemeye hazır olun. Çok renkli bir sima, çok renkli bir albüm: “Koca Öküz”.