Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Çeşitli Sanatçılar - Bir Zamanlar 1
Bir Zamanlar 1
1- HAYIRDIR İNŞALLAH / UĞUR AKDORA 1976
Söz: Çiğdem Talu
2- OLMAZ BÖYLE ŞEY / YEŞİM 1974
Söz: Şemi Diriker Müzik: Şemi Diriker
3- DEMEK Kİ ÖYLE / AYŞE MİNE 1978
Söz: Ülkü Aker
4- OLDU OLANLAR (Dibi Dibi Da) / SERPİL BARLAS 1976
Söz: Zeren
5- YETER Kİ ANLA / MERAL-ZUHAL 1978
Söz: Erdener Koyutürk Müzik: Özdener Koyutürk
6- BEYAZ EV / ERKUT TAÇKIN 1975
Söz: Sevgi Sanlı
7- ÖLSEM DE BİR, KALSAM DA BİR / BANU 1979
Söz: Şanar Yurdatapan Müzik: Şanar Yurdatapan
8- UNUTAMA BENİ / ESMERAY 1974
Söz: Şemi Diriker Müzik: Şemi Diriker
9- BEKLENMEYEN MİSAFİR / ZALİHA 1977
Söz: Mustafa Alpagut Müzik: Mustafa Alpagut
10- AFFETMEM / FUNDA 1977
Söz: Funda Müzik: Funda
11- NİNNİ / MELİKE DEMİRAĞ 1975
Söz: Şanar Yurdatapan Müzik: Şanar Yurdatapan
12- PARA PARRA PARRRA !.. / RÜÇHAN ÇAMAY 1975
Söz: Şanar Yurdatapan Müzik: Şanar Yurdatapan
13- GENÇLİK ŞARKISI / EROL BÜYÜKBURÇ 1974
Söz: Çiğdem Talu-Erol Büyükburç Müzik: Erol Büyükburç
14- SICAK SIMSICAKSIN / SEMİHA YANKI 1978
Söz: Ercan Turgut Müzik: Ercan Turgut
15- ÇALSAM BİR GÜN KAPINI / TURGAY MERİH 1977
Söz: Nihat Aşar Müzik: Turgay Merih
16- BİR ZAMANLAR / MEHMET TANERİ 1977
Söz: Ülkü Aker
17- TÖVBE / ERCAN TURGUT 1976
Söz: Ercan Turgut Müzik: Ercan Turgut
18- GELDE YANMA / EROL EVGİN 1975
Söz: Erol Evgin
19- NEŞELİ GENÇLERİZ / ANNE MARIE DAVID 1976
Söz: Çiğdem Talu

"Bir Zamanlar"dan bugüne,

45'likler dönmeye devam ediyor!

Türk popunda Ossi Müzik harekatı tüm hızıyla sürüyor... Popüler müzik tarihinin 70'li yıllarından tam 19 şarkıyı bir araya getiren Bir Zamanlar karma albümü, Ossi Müzik ve Sony-BMG işbirliğiyle piyasada. 45 devirli plakların peynir ekmek gibi satıldığı o yıllarda her biri dillere düşmüş, ezber edilmiş ve yıllar boyu unutulmamış 19 şarkı, bu albümle ilk kez cd/kaset formatında yayınlanıyor. İşte albümde yer alan şarkılar:

Uğur Akdora'nın büyülü sesiyle kulaklarımızda, "Hababam Sınıfı Uyanıyor" filminin o unutulmaz koğuş sahnesiyle hafızalarımızda yer eden "Hayırdır İnşallah".

Yine Türk filmleri sayesinde o günlerden bugünlere taşınmış bir başka unutulmaz şarkı ve Türk popunun en dokunaklı seslerinden biri: "Olmaz Böyle Şey" ve Yeşim.

Popüler müziğe büyük umut vaat ederek adım atan, ancak 80'lerde arabesk müziğe transfer olan Ayşe Mine'nin ilk 45'liğinden unutulmaz bir hit: "Demek ki Öyle".

Doğudan batıya sesini yıllar boyu dünyaya duyurmuş, yakın zamana dek devam eden televizyon programıyla herkesin sevgilisi olmuş Serpil Barlas ve bir dönem fırtınalar estirmiş şarkısı "Oldu Olanlar".

Türk popunun ilk ikiz solistleri olarak büyük ilgi gören ve şarkıları dillerden dillere dolaşan Meral-Zuhal ikilisinden "Yeter ki Anla".

Türk rock müziğinin öncülerinden Erkut Taçkın ve popüler müziğin klasikleşmiş şarkılarından biri: "Beyaz Ev".

Yakın zamanda önce Zuhal Olcay, daha sonra Deniz Seki tarafından yeniden yorumlanan ve bu defa sahibinin sesinden, Banu'nun yürek yakan yorumuyla karşımıza çıkan "Ölsem de Bir Kalsam da Bir".

1974 Toplu İğne Şarkı Yarışması'nda Esmeray'a birincilik kazandıran, onu tüm Türkiye'ye tanıtan ve yıllar boyu tüm âşıkların marşı olan şarkı: "Unutama Beni".

Türküden çigana, poptan aranjmana her türde şarkı söylemiş ve güçlü sesiyle çok sevilmiş Zaliha ve Türk popunun en önemli romantik klasiklerinden biri: "Beklenmeyen Misafir".

Bugünlerde bir reklam filminde kullanılarak tekrar gündeme gelen "Affetmem" ve sadece iki 45'lik plakla adını popüler müzik tarihine yazdırmış Funda.

Tavrı, tarzı ve duruşuyla Türk popunun farklı bir yerinde duran Melike Demirağ ve bir dönem televizyonda sıklıkla yayınlanmaktayken, sözlerindeki "gizli" mesajın anlaşılmasından sonra TRT tarafından yasaklanan şarkısı: "Ninni".

Türk popunun "diva"larından Rüçhan Çamay ve tıpkı "Ninni" gibi bir dönem TRT'nin yasaklı şarkılar listesinde yer almış, ancak güncelliğini bugün dahi yitirmemiş "Para Parra Parrra".

Popüler müziğin kilometre taşlarından Erol Büyükburç ve yetmişler gençliğini hop oturup hop kaldırmış "Gençlik Şarkısı".

1975 Eurovision Şarkı Yarışması sayesinde tüm Türkiye'nin tanıdığı Semiha Yankı ve son 45'lik plağından "Sıcak Sımsıcaksın".

Türk popunun romantik prenslerinden Turgay Merih ve bugüne dek yazılmış en güzel aşk şarkılarından biri: "Çalsam Bir Gün Kapını".

Tekniği, şarkı söyleme biçimi ve güçlü sesiyle yaptığı her plak olay olmuş Mehmet Taneri'nin unutulmaz şarkılarından biri: "Bir Zamanlar".

Türk popunun eskimeyen "delikanlı"sı Ercan Turgut ve bir dönem herkesi aşka tövbe ettirmiş o unutulmaz şarkısı: "Tövbe".

Sesi, fiziği ve kendine özgü stiliyle popüler müziğin en saygın isimlerinden biri olmuş Erol Evgin ve erken dönem çalışmalarından biri: "Gel de Yanma".

1973 Eurovision Şarkı Yarışmasının galibi olduktan sonra ülkemizde büyük ilgi gören Anne-Marie David ve onun Türkiye'de yaptığı plaklar arasında en çok sevileni: "Neşeli Gençleriz Biz".

Bu albümde yer alan her bir şarkı ve şarkıcı için Türkiye'nin önemli yazarları duygu ve düşüncelerini kaleme aldı. O yıllara ait resim, afiş ve haberlerle süslenmiş albüm kartonetinde, Türk basınının 19 ismi bir arada: Murat Somer, Gökhan Pamuk, Nino Varon, Donat Bayer, Atilla Aydoğdu, Deniz Durukan, Ergun Hiçyılmaz, Mehmet Bilal Dede, Atilla Dorsay, Murat Meriç, Cumhur Cambazoğlu, Orhan Kahyaoğlu, Gökhan Akçura, Hakan Tok, Tolga Akyıldız, Naim Dilmener, Hulusi Tunca, Asu Maro ve Erkan Özerman. Ayrıca kartonette İlhan İrem'in bu albüm için kaleme aldığı bir de şiir bulunuyor.

Albümün prodüktörü, Radyo D'de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihinin gün ışığına çıkaran Hakan Eren. Orijinal plak kayıtları, Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarıldı. Kapak tasarımında ise Nazlı Ongan ve Mehmet Bilal Dede'nin imzaları var. Albümde yer alan şarkılar Diskotür Plak, Nova Plak, Hop Plak, Şahinler Plak ve Bip Plak'ın katkılarıyla bir araya getirildi.

70'lerin tüm eğlencesi, coşkusu, neşesi, heyecanı ve romantizmi, 19 unutulmaz şarkıyla hayatlarımıza tekrar girmeye hazır.

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)