Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Mazhar Fuat Özkan - Geldiler
Geldiler
LP/A
1- ALİ DESİDERO
2- ANINDA GÖRÜNTÜ
3- MECBUREN
4- BİTİR
5- ATEŞ-İ AŞKA
LP/B
1- SUDE
2- İK BEN
3- ALATURKA
4- NEREDEYİZ
5- GEÇİNİZ

ALİ DESİDERO – ANINDA GÖRÜNTÜ – MECBUREN – SUDE – İK BEN…

"MAZHAR FUAT ÖZKAN – GELDİLER" LP

Efsane grup Mazhar-Fuat-Özkan’ın unutulmaz bir albümü daha, Ossi Müzik – Ati Müzik etiketiyle, yıllar sonra yeniden plak olarak raflarda yerini alıyor. Grubun 1990 yılında yayımlanan ve bugün piyasada bulunmayan “Geldiler” adlı albümü, 34 yıl sonra plak olarak müzik marketlerde!

Seksenli yıllarda ülkenin en popüler grubu olmayı başaran ve gençlere yeniden Türkçe popu sevdiren Mazhar-Fuat-Özkan, bu albümle doksanlı yıllarda yaşanacak pop patlamasının da öncülerinden oldu. Bu albümde Türkçe pop, ilk kez rap müzikle tanıştı. “Ali Desidero” ve “Anında Görüntü” bugün bile hala ezbere söylenen MFÖ şarkıları.

Bu albümde yer alan iki şarkı, hiçbir dilde anlamı olmayan kelimelerden oluşturulmuş şarkı sözleriyle dikkat çekmiş ve bu da Türk popunda bir ilk olmuştu. Daha sonra Sezen Aksu tarafından da seslendirilen “Sude” ve “İk Ben”.

Yıllar boyunca MFÖ konserlerinde hep bir ağızdan söylenen “Mecburen” de albümün bir başka unutulmaz hiti.

Tasavvuf müziğine göndermeler yapan “Ateş-i Aşka” ve Mazhar Alanson’un Edip Cansever’in şiirini okuduğu “Geçiniz”, bu önemli albümün diğer dikkat çekici şarkıları.

“MFÖ-Geldiler” albümünün yapımcısı Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren. Kapak grafik tasarımı orijinal albümün kapak resimlerinden Özlem Semiz tarafından uyarlandı.

ÇALANLAR

Fahir Atakoğlu: Tuşlu Çalgılar, Synt bas, drum program

Ayhan Sicimoğlu: Bongo, Darbuka

Mazhar Alanson: Harmonika

Fuat Güner: Akustik ve Elektro Gitar

Özkan Uğur: Perdesiz Bas

Düzenleme: Mazhar-Fuat Özkan ve Fahir Atakoğlu

Kız Sesi: Deniz Kaya

Kapak Fotoğrafı: Sami Pekşirin

Kapak Boyama: Gülden Karuv

TEŞEKKURLERİMİZLE

Yeşil Giresunlu, Yaşar Kekeva, Kadir Mertbaşoğlu, Ahmet Özhan, Tarık Verkin, Arıoba, Mustafa Oğuz, Fahir Atakoğlu, Martin Spencer, Türk Folk Ve Tasavvuf Musikisi Derneği, Melih Kibar ve Melki Çalışanları, Rıza Erikli, Hadiye Güner, Hale Alanson, Aysun Aslan Uğur, Eda Alanson, Ayla Alanson, Namık Arıkal, Turgut Berkes, İzzet Öz, Selçuk Milar, Ahmet Hatipoğlu, Peter ve Beyhan Murphy, Chris, MMY ve Balet Çalışanları, Deniz Kaya, Orhan Atasoy, Cengiz Teoman, Jon Mailison, Cleire Davies, Jerry Boys, Refo Color, Sami Güner, Derya ve Gül Ataker, Duyal Karagözoğlu