Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Çeşitli Sanatçılar - Assolistler
Assolistler
1- Kadehinde Zehir Olsa – Emel Sayın 1974
Söz: H.Münir Ebcioğlu Müzik: Erol Sayan
2- Ayrılık Ateşten Bir Ok – Muazzez Abacı 1982
Söz- Müzik: Fahri Kayahan
3- Canımın Yoldaşı Ol – Yüksel Uzel 1983
Söz-Müzik: Şükrü Tunar
4- Mehtaplı Gecelerde - Seçil Heper 1977
Söz- Müzik:Sevim Şengül
5- Deli Gibi Sevdim – Emel Sayın 1976
Söz: Cengiz Tekin Müzik:Rıfat Şanlıel
6- Sarsam Seni - Muazzez Abacı 1982
Söz:Mustafa Sevilen Müzik:Yıldırım Gürses
7- Affetmem Asla Seni – Mediha Şen Sancakoğlu 1983
Söz:Mustafa Sevilen Müzik:Yıldırım Gürses
8- Biliyorsun Bir Zamanlar – Seçil Heper 1986
Söz- Müzik:Alaeddin Şensoy
9- Bir Gülü Bir Seni Öptüm – Yüksel Uzel 1983
Söz-Müzik: Selahattin İçli
10- Güller Ağlasın – Mediha Şen Sancakoğlu 1983
Söz:Mustafa Sevilen Müzik:Yıldırım Gürses
11- Duydum Ki Unutmuşsun – Emel Sayın 1974
Söz: H.Turgut Yarkent Müzik:Selahattin Altınbaş
12- Akşam Olur Gizli Ağlarım – Yüksel Uzel 1983
Söz-Müzik:Suat Sayın
13- Potpuri – Muazzez Abacı 1982
(Bahçeye İndim-Yakına Gel-Atım Kaçtı-Menekşe Kokulu Yarim)

GÖZ KAMAŞTIRAN ASSOLİSTLER VE HAFIZALARA KAZINMIŞ ŞARKILAR

İşlemeli, payetli, otrişli kostümleri, takma kirpikleri, kabarık saçları, ağır makyajları... Sadece güzellikleri ile değil, sahne üzerindeki duruşları, yürüyüşleri ve tavırlarıyla da yıllar boyu hepimizi kendilerine hayran bıraktılar. Hepsi usta birer alaturka yorumcusuydu. Onlar şarkı söylerken nefesler tutulur, salonda çıt çıkmaz, garsonlar servis yapmaz, konuklar yemek yemezdi. Gazino neonlarının en tepesine hep onların adı yazılırdı. O zamanlar “Şu gazinoya ya da bu müzikhole” değil, “Emel’e, Seçil’e, Abacı’ya gidelim,” denirdi.

Onlar, assolistlerdi...

Ve unutulmaz assolistler bu albümle geri dönüyorlar!

Popüler müzik tarihinin sesli arşivine Ossi Müzik tarafından eklenen son halka, “ASSOLİSTLER” adını taşıyor. Bu albümde Muazzez Abacı, Emel Sayın, Seçil Heper, Yüksel Uzel ve Mediha Şen Sancakoğlu, alaturka müziğin en güzel örnekleriyle bizi gazinoların ihtişamlı günlerine geri götürüyor, hafızalarımızı tazeliyor.

Maksim, Bebek Belediye, Gar, Çakıl, Stardust ve daha niceleri... 60’lı, 70’li ve 80’li yıllar boyunca eğlence kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuş gazinolar, her biri son derece usta birer yorumcu ve bir o kadar da alımlı alaturka şarkıcılarını ‘Assolist’ kimliğiyle karşımıza çıkarırdı. Haftanın her gecesi, bazı günler matine-suare çalışan gazinolar dolup dolup boşalırken, kalabalık kadroların en kıdemlisi hep assolistler oldu. Çarşambaları “Hanımlara-Bayanlara”, Pazarları “Umuma” matineler dahil, sahneye en son onlar çıkar, en uzun programı onlar yapar, kuliste en büyük ve en konforlu oda onlara tahsis edilirdi. Gazino ilanlarında ismi en tepeye kocaman harflerle yazılan, afişlerde resmi en büyük basılan hep onlar olurdu.

Popüler alaturka müziğimizin, “Duydum ki Unutmuşsun”, “Affetmem Asla Seni”, ‘’Sarsam Seni Gül Dudaklım’’, “Mehtaplı Gecelerde” ve “Kadehinde Zehir Olsa” gibi, birbirinden eşsiz 13 şarkısı var bu albümde. Üstelik şarkıların tamamı ilk kaydedildikleri haliyle, yani orijinal versiyonlarıyla yıllar sonra ilk kez CD/kaset formatında yayınlanıyor.

Bu albümde kimler yok ki:

Şarkı söyleme tekniğiyle Türk müziğinde ekol olmayı başarmış birkaç isimden biri olan Muazzez Abacı; sahne tavırları bugün dahi bir çok şarkıcıya ilham kaynağı olmuş Emel Sayın, sahnelere erken dönemde veda etmelerine rağmen sahne adabıyla gönüllerde taht kurmayı başarmış Seçil Heper ve Yüksel Uzel ile Türk müziğinin kilometre taşları arasında sayılan bir usta, billur sesli Mediha Şen Sancakoğlu.

Ossi Müzik tarafından yayınlanan albümün prodüktörlüğünü, Radyo D’de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren yapıyor. Orijinal plak kayıtları Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından dijital ortama aktarılarak meydana gelen albümün kapak tasarımı ise Nazlı Ongan’a ait.

Gazino günlerinin göz kamaştıran yıldızlarıyla yeniden buluşuyoruz. Eğlenmek için değil, müzik dinlemek için gidilen gazinolar artık tarihe karışmış sayfalarda yer alsa da, alaturkanın yaşayan büyük yorumcuları ve tadına doyulmayan şarkıları, bu albüm sayesinde dinleyicilerle buluşacak.

Assolistler geri geliyor!

Hoş geldiler, sefalar getirdiler.

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)