Facebook Twitter Instagram Youtube kanalı Youtube kanalı
Attila Atasoy - En İyileriyle
En İyileriyle
1- Dilenci 1975
Söz-Müzik: Attila Atasoy
2- Haberler 1975
Söz: Attila Atasoy, Fahri Ersavaş Müzik: Attila Atasoy
3- Kurtulamazsın 1975
Söz-Müzik: Attila Atasoy
4- Sitem 1976
Söz-Müzik: Attila Atasoy
5- Bir Gün Beni Ararsan 1977
Söz: Halit Çelikoğlu Müzik: Attila Atasoy
6- Duygusuz 1978
Söz-Müzik: Attila Atasoy
7- Zaman Meyhanesi 1981
Söz: Aysel Gürel Müzik: Halis Türkyılmaz
8- Fırtına 1980
Söz-Müzik: Attila Atasoy
9- Ümitsiz Bir Akşamda 1987
Söz: Nalan Yıldız Müzik: Attila Atasoy
10- Farzet Ki Ben Seni Hiç Tanımadım 1987
Söz: Aysel Gürel Müzik: Attila Atasoy
11- İmkansız 1989
Söz: Cemal Safi Müzik: Zekai Tunca
12- Adın Bahar Olsun 1989
Söz: Erol Uzunömeroğlu Müzik: Fethi Karamahmutoğlu
13- Anılar 1989
Söz-Müzik: Attila Atasoy
14- Gizli Çiçek 1991
Söz: Aysel Gürel Müzik: Attila Atasoy
15- Ayrılık Sevdaya Dahil 1996
Şiir: Attila İlhan Müzik: Attila Atasoy

ZAMAN MEYHANESİ’NDEN ANILAR

Türk popunun özgün isimlerinden biri olan Attila Atasoy’un, otuz yılı aşan müzik yaşamının en önemli durakları tek bir albümde bir araya getirildi.

1974 yılında “Anam / Cüce” adlı kendi şarkılarından oluşan ilk 45’liğini yayınlamış olan sanatçı; bu ilk plak ile birlikte gelen başarıya yaslanıp kalmamış, her yeni plağı ya da çalışması ile birlikte hem kişisel müzik serüvenini, hem de genel olarak Türk popunu daha ileri bir noktaya taşımaya gayret etmişti.

10 Aralık 1952 Milas doğumlu olan Atasoy, müziğe karşı duyduğu büyük ilgi nedeniyle daha ilkokul yıllarında yaşıtlarının arasından sıyrılmış ve bu tutku yüksek öğrenim (Eczacılık Fakültesi) yıllarında da sürmüştü. “Ah Yar” adlı ilk bestesini henüz 16 yaşındayken yapan Atasoy, aynı tarihte (Kürşat Arıgümüş ile birlikte) “Özüm – Sözüm” adlı grubu da kurdu. İlk plağın yayınlanacağı 1974 yılına kadar (başta tiyatro ve televizyon olmak üzere) çeşitli alanlarda aktif olarak çalışan sanatçı, ilk plağın yayınlanmasından hemen sonra da, ilk Eurovision elemelerine katılmak üzere başvurusunu yaptı. 1975 yılında yapılan Türkiye finalinde, “Dilenci” adlı şarkısıyla ikinciliği elde eden Atasoy’un plak çalışmaları, bu başarıyla birlikte iyice hızlandı. “Dilenci”yi “Kurtulamazsın / Haberler”, “Gülmek Ya da Gülmemek / Sitem”, “Son Pişmanlık / Bir Gün Beni Ararasan” ve “Duygusuz / Bilinmez” adlı 45’likler takip etti. 1978 yılında Atasoy’un ilk albümü yayınlandı. “Bir Gün Beni Ararsan” olarak isimlendirilmiş bu albüm sonrası Atasoy son 45’liği olan “Kışla Havası / Günah Bende”yi yayınladı. Erol Sayan’ın iki şarkısıyla oluşturulmuş bu çalışma Türk popunun önündeki yol ayırımına da işaret eden bir plak oldu. 45’liklerin artık giderek daha az basıldığı bir döneme girilmişti ve üstelik bu dönem artık ‘pop’ damgalı değildi.

Müzik dünyasının arabesk ve oryantal havalara kendisini tamamen kaptırdığı bu yeni dönemde, Attila Atasoy pop yapmakta direnen isimlerin başında geldi. Şarkılarında Türk Müziği motiflerine yer vermekten hiçbir zaman kaçınmamış olan Atasoy, dönemin uygun şartlarına rağmen bu özelliğini abartmadı ve pop kalıplarının dışına çıkmamayı tercih etti. Atasoy, bu dönemde yurt dışında çeşitli festivallerde yarıştı. 1981 yılında Tunus’ta yapılan Bizerte müzik festivaline katıldı. Bu festivalden ‘en iyi şarkıcı’ ve ‘en iyi şarkı’ ödülleri ile dönen Atasoy, 1982 yılında da Altın Orfe’ye gitti ve burada da “Fırtına” adlı şarkısını seslendirdi.

Elinizdeki albüm, Attila Atasoy’un bütün hit şarkılarını bir araya getirmekte. Çok parlak 45’lik döneminin bütün önemli şarkıları, başta “Dilenci” ve “Haberler” olmak üzere burada. 45’lik dönemini takip eden albümlerde yer almış ve diğer şarkıların arasından sivrilmiş (başta “Zaman Meyhanesi” ve “Anılar” olmak üzere) şarkılar da burada. Festival şarkısı “Fırtına” ve Atasoy’un olgunluk dönemi sayılması gereken 90’lı yıllarda yaptığı (Attila İlhan’ın bir şiiri olan) “Ayrılık Sevdaya Dahil” de eklendiğinde, bu albüm Attila Atasoy’un eksiksiz bir ‘best of’u haline gelmekte.

Naim Dilmener

Videolar

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube Kanalı)