Youtube kanalı
Facebook Twitter Instagram
Melike Demirağ - Merhaba Arkadaş
Merhaba Arkadaş
/ Melike Demirağ
1- GURBET TÜRKÜSÜ
2- NİNNİ
3- NE OLMUŞ SANA
4- PŞŞIK
5- PERVANE İLE IŞIK
6- AĞLAMAK AYIP DEĞİL
7- BİR GÜN GELECEK
8- MASAL
9- DERLER Kİ
10- GEL
BONUS TRACK: BİR GÜN GELECEK DÜET ESMERAY
OSSİ MÜZİK, barış şarkılarının önemli yorumcusu MELİKE DEMİRAĞ’ın üç albümüden oluşacak bir albüm serisinin ilkiyle karşınızda. “MERHABA ARKADAŞ” isimli bu albüm aynı zamanda MELİKE DEMİRAĞ’ın 1977 yılında yayınlanan ilk albümü olma özeliğini taşıyor. Orijinal kayıtları ve kapağıyla yayınlanan bu albüm sanatsal olarak önem taşımasının yanında, yakın tarihimize ışık tutacak belgesel niteliğe de sahip.
“Bir Gün Gelecek” isimli şarkının müziği dışında, albümdeki tüm eserlerin söz ve müzikleri ŞANAR YURDATAPAN’a ait. Çoğunlukla yabancı bestelere Türkçe söz yazılan bir dönemde, ŞANAR YURDATAPAN’ın gösterdiği üretkenlik, O’nun söyleyecek sözleri olduğunun da göstergesi. Bunlar; barış, dostluk, aydınlık, sevgi üzerine sözler. Dönemine göre oldukça yenilikçi ve cesur bestelerle hayat bulan şarkıların düzenlemelerinde ŞANAR YURDATAPAN’a değerli müzik adamı ATİLLA ÖZDEMİROĞLU eşlik ediyor. Söyleyecek sözü olan ve kitlelere umut aşılayan bu şarkıları MELİKE DEMİRAĞ, aynı hislerle çarpan kalbiyle yorumlamış.
Albümde, YILMAZ GÜNEY’in “ARKADAŞ” filminde kullanılan bazı eserlerin yanı sıra albüm için hazırlanmış, MEVLANA’nın dizelerini içeren “Gel” ve AZİZ NESİN’in bir öyküsünden esinlenilerek yaratılmış “Masal” gibi sıra dışı
eserlerde mevcut.
MELİKE DEMİRAĞ’ın 12 Eylül 1980 darbesini takiben 1981 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmasına dek uzanan süreçte yaptığı üç albümün ilki olan bu albümü dinlediğinizde o günlerde barış, sevgi ve umudun cezalandırılmak istendiğini açıkça göreceksiniz. Ne var ki “MERHABA ARKADAŞ” albümünü, dolayısıyla cezalandırılmak istenen barış, sevgi ve umut sözcüklerini 2015 yılında CD formatında dinliyor oluşumuz, bunun başarılamadığının en güzel ve en sanatsal kanıtı.
MELİKE DEMİRAĞ ve ŞANAR YURDATAPAN’ın 1981 yılında memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmadan önce 1977 yılında hazırladıkları bu albümde yer alan “Gurbet Turküsü” isimli şarkıdaki; “Neyleyim cenneti gurbet ellerde, bir yanım gülse de ağlar bir yanım” dizeleri, onların sahip oldukları “Türkiye sevgisinin” en çarpıcı göstergesidir.
1972 yılında ŞANAR YURDATAPAN ve ATİLLA ÖZDEMİROĞLU’nun birlikte kurdukları, Türkiye’nin ilk müzik yapım şirketi olan “ŞAT YAPIM” ın ürünlerinden biri olan bu albüm, müzikal altyapısıyla, aranjelerindeki kusursuzlukla, sözlerindeki umut ve bestelerindeki ustalıkla genç müzik insanlarına örnek olacak niteliktedir.
OSSİ MÜZİK, albümün tıpkı basımını yaparken, bu günkü teknik olanaklarla mümkün olan bir çalışma yaparak “BİR GÜN GELECEK” isimli şarkının ESMERAY ve MELİKE DEMİRAĞ düetini de albüme ekledi. ESMERAY’ın buğulu ve keskin sesi, MELİKE DEMİRAĞ’ın duru ve sıcak sesiyle birleşince ortaya tadına doyulmaz bir düet çıktı. Düeti günümüz teknolojisini kullanarak BORA EBEOĞLU hazırladı. Çok sevdiğimiz ve unutamadığımız ESMERAY’ı rahmetle anıyoruz.

Bu albüme ait video klipleri izlemek için tıklayınız. (Ossi Müzik Youtube kanalı)

Dijital Ürün
Bu albüm sadece dijital ortamda sunulmuştur, müzik marketlerde CD formatında bulunmamaktadır. iTunes, Apple Müzik, Spotify, Fizy ve Muud Müzik sitelerinden temin edebilirsiniz.
Longplay plak formatında albüm
Bu albüm titizlikle mastering işleminden geçirilip yüksek ses kalitesinde plak olarak basılmıştır. Plak ve Ben sitesinden satın alabilirsiniz.